Spacerem na Lubczykową Górę i Umultowo


Kategoria
projekt rejonowy duży > 7- Morasko-Radojewo, Naramowice, Umultowo
Nazwa projektu
Spacerem na Lubczykową Górę i Umultowo
Skrócony opis projektu
Wykonanie drogi pieszej łączącej ul. Rumiankową z ul. Łopianową z wyrównaniem fragmentu ul. Łopianowej
Opis projektu
Wykonanie drogi pieszej - spacerowej szerokości ok. 1,8 - 2 m łączącej ul. Rumiankową z ul. Lubczykową w śladzie drogi lokalnej wytyczonej Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego na działkach miejskich nr 241/1 , nr 103 ark. 04, obręb Umultowo (56) i nr 129/2 ark. 27 obręb Radojewo (55) na długości ok. 410 m od drogi polnej odchodzącej od ul. Rumiankowej. Droga powinna być wykonana w standardzie drogi polnej. Dodatkowo w ramach inwestycji powinna być wyrównana droga polna w ciągu ul. Łopianowej od zabudowań do początku nowej drogi - ok. 400 m. Na nowej drodze i wyrównanym fragmencie ul. Łopianowej powinno być umiejscowione co najmniej 5 miejsc odpoczynku z ławkami i koszami na odpady. Inwestycja umożliwi pieszą komunikację pomiędzy sąsiednimi osiedlami, zwiększy potencjał rekreacyjny istniejących terenów zielonych, a w okresach dobrej pogody umożliwi nawet dotarcie pieszo do szkoły czy kościoła parafialnego. Obecnie komunikacja piesza odbywa się przedeptami prowadzącymi po terenach prywatnych, podzielonych pod inwestycje.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

działki nr 266/1, nr 241/1 , nr 103 ark. 04, obręb Umultowo (56) i nr 129/2 ark. 27, nr 129/1 ark. 19. obręb Radojewo (55)

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

ul. Łopianowa, ul. Rumiankowa
Potencjalni odbiorcy projektu
Potencjalnymi odbiorcami są wszyscy mieszkańcy Poznania a w szczególności osoby zamieszkałe na terenie Umultowa, Moraska, Radojewa , Nowej Wsi Górnej, osiedla Lubczykowa Góra. Osoby uprawiające sport - bieganie, nordic walking, spacery.
Uzasadnienie realizacji projektu
Obecnie brak polaczenia pieszego ul. Lubczykowej i Rumiankowej. Inwestycja pozwoli zrealizować część założeń uchwalonych MPZP. Inwestycja rozszerzy możliwość korzystania z terenów zielonych znajdujących się w północnej części Poznania, wpłynie na zwiększenie potencjału turystycznego i rekreacyjnego. W przyszłości umożliwi pieszą wędrówkę do Radojewa.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Ze względu na lokalizacje przy drodze miejsc odpoczynku będzie on dostępny również dla osób starszych i z ograniczeniami ruchu. Wyrównanie istniejących dróg polnych umożliwi poruszanie się osób z niepełnosprawnych ruchowo.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Wykonanie ok. 400 m nowej drogi pieszej w standardzie drogi polnej, w tym wykonanie projektu 300 000
Wyrównanie istniejącej drogi polnej ok 400 m 150 000
Wykonanie miejsc odpoczynku z ławkami i koszami na odpady 50 000
Wykonanie nasadzeń kompensacyjnych za usunięte krzewy. 50 000
SUMA: 550 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 100 000
Dodatkowe załączniki
Plan nowej drogi Plan.pdf
MPZP -Lewandowskiego MPZP MR-U Lewandowskiego A1 druk.pdf
MPZP - Jezioro Umultowskie MPZP MR-U Jezioro1-druk.pdf
Plan całego projektu Plan inwestycji - druk.pdf
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Jarosław Wojciechowski
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany pod względem formalnym przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wydział Gospodarki Nieruchomościami opiniuje projekt negatywnie i nie przekazuje do kolejnego etapu. Planowana w projekcie droga piesza została wyznaczona m.in. na terenie przeznaczonym w obowiązującym miejscowym planie pod drogę wewnętrzną (symbol KDWx), która przebiega przez działkę o oznaczeniach ewid.: obręb Radojewo, arkusz 27, działka nr 128. Działka ta nie znajduje się we władaniu Miasta Poznania, ponieważ jej właścicielem jest Skarb Państwa, a władającym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Realizacja projektu wymagałaby nabycia części nieruchomości przez Miasto Poznań. W związku z powyższym projekt jest niezgodny z § 3 ust. 14 pkt. 2. załącznika nr 1 do uchwały Nr LXXXI/1477/VIII/2023 Rady Miasta Poznania z dnia 28 marca 2023 r. określającego zasady i tryb Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): nie
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie
6. Czy opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, którego zapisy mogą być niezgodne z założeniami zgłaszanego projektu: nie
7. Czy zawarta jest umowa partycypacyjna z Miastem: nie
Zespół obradował w składzie: Michał Urbański, Martin Radziwonka, w dniu 12.07.2023r.
Złożone odwołanie
Treść odwołania: Mój projekt świadomie zakłada wykonanie drogi pieszej spacerowej w śladzie dróg wewnętrznych wyznaczonych przez MPZT. Z tym że w związku z tym że zaplanowane rogi przebiegają w małym fragmencie przez grunt Skarbu Państwa zakładałem modyfikację przebiegu by droga piesza przebiegała tylko przez grunty należące do Miasta. Jako że grunty miasta zazębiają się na odcinku ok. 2m projekt zakłada drogę pieszą a nie rowerową. Stosowną grafikę zawiera załącznik - żółty kolor przebieg drogi pieszej - wykonano na podstawie mapy sip geopoz. Pragnę nadmienić że podobny projekt tylko dotyczący drogi rowerowej został w zeszłym roku zaakceptowany przez WGN. W związku z zeszłorocznymi zastrzeżeniami ZDM, we władaniu którego jest większość terenów dotyczących projektu, obecny projekt zakłada wykonania drogi spacerowej w standardzie drogi polnej - najniższe możliwe nakłady. Ponadto taki standard wykonania gwarantuje dojazd do okolicznych pól i terenów zarządzanych przez ZLP oraz nie naraża Miasta na stratę (poniesienie zbędnych nakładów) w przypadku pojawienia się możliwości wykonania dróg wewnętrznych we wcześniej zakładanym przebiegu - wątpię by nastąpiło to w dającym się przewidzieć horyzoncie czasowym.
Decyzja ostateczna po odwołaniu:
Projekt jest rekomendowany do realizacji - NIE
Uzasadnienie Podtrzymano rekomendację negatywną
Udokumentowanie kontaktu z Wnioskodawcą Spotkanie odwoławcze odbyło się 11.09.2023 r.
Zespół Obradował w składzie P.Pawełczak, P. Libicki, M.Heilman, D.Koziński, J.Sumisławska, M.Urbański, M.Radziwonka

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.